Warsztaty poprawa jakości

W dniach 3 i 4 listopada 2021 roku, odbyła się w Warszawie pierwsza edycja otwartych warsztatów „PRAKTYCZNE ASPEKTY PROWADZENIA SZPITALNYCH PROJEKTÓW POPRAWY JAKOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA LECZENIA.” Praktyczne oznacza to, że wspólnie z uczestnikami prowadziliśmy symulowany projekt poprawy jakości. Temat projektu brzmiał „Prewencja zakażeń szpitalnych. Zwiększenie przestrzegania, przez personel, zasad higieny rąk”. Większość czasu dwudniowych warsztatów zajęły ćwiczenia praktyczne, poprzedzone merytorycznymi wykładami. Omówiliśmy zasady prowadzenia analizy wskaźnikowej, prowadzonej w ramach wewnętrznego systemu zapewnienia jakości i bezpieczeństwa leczenia, a uczestnicy samodzielnie wykonali wykresy liniowe w czasie szukając sygnałów zmiany. W ramach ćwiczeń przeprowadziliśmy między innymi, symulowany wywiad z pacjentem w temacie przestrzegania, przez personel, procedury higieny rąk, mapowanie procesu i matrycę priorytetów jak również 3 cykle testowania wprowadzanych zmian, zgodnie z metodą E.Deming’a (cykl PDCA: zaplanuj, wykonaj, sprawdź, zastosuj).

W warsztacie wzięło udział sześciu specjalistów ds. jakości oraz zakażeń szpitalnych z trzech polskich szpitali. W anonimowej ankiecie oceniającej wartość i jakość szkolenia wszyscy uczestnicy poleciliby udział w warsztatach swoim współpracownikom. Uzyskaliśmy 100 pkt. maksymalną wartość wskaźnika NPS Net Promotion Score.! Poniżej wybrane opinie uczestników z anonimowej ankiety:

„Wszystkie elementy wg mnie były adekwatnie omówione i przećwiczone na warsztatach.”

„WSPANIAŁE SZKOLENIE”

„Bardzo dobre warsztaty. Sama forma spotkania w postaci warsztatowej jest bardzo praktyczna. Krótkie i merytoryczne wprowadzenia, przykłady projektów, możliwość zastosowania danych technik poprzez ćwiczenia grupowe. Kluczowa jest także liczebność grupy, sześcioosobowa grupa sprawdza się bardzo dobrze. Bardzo dobrze przygotowana treść samego warsztatu. Zakres materiału jest ciekawy i bardzo obszerny, jest dużo ćwiczeń praktycznych. Niestety, nie wszystkie udało się przeprowadzić od początku do końca, a myślę, że warto. Może wydłużenie warsztatów o jeden dzień pod kątem przejścia przez wszystkie ćwiczenia, od początku do końca, będzie dopełnieniem.”

Dziękujemy uczestnikom za udział i dobre oceny. 😊
Następne edycje warsztatów są już zaplanowane.
Więcej informacji tutaj: https://nextmedica.pl/praktyczne-aspekty-prowadzenia-szpitalnych-projektow-poprawy-jakosci-i-bezpieczenstwa-leczenia/ .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *